Пет неверојатни совети поради кои наутро ќе пиете чаша топла вода

Loading...

Сите ние имаме сопствен утрински ритуал, барем кога е во прашање утринската напивка. Некои од вас ја сакаат својата шолја кафе, додека други не можат да поднесат кофеин рано и се одлучуваат за чај.
Ако сте доволно скромни да пиете обична вода, секогаш е тоа онаа студената, да ве разбуди, зарем не? Па, стручњаците велат дека грешите! Треба водата да ја пиете малку загрена.
Тоа исто така ќе го подобри варењето, а го стимулира здравиот процес на детоксикација.
Еве причини зошто да го започнете денот до топла вода:
1. Детоксикација – една чаша топла вода ќе ја поттикне способнаста на телото да се исчисти. Билните чааеви и свежите сокови заедно со водата ќе ја подобрат функциијта на дигестивниот тракт.
2. Метаболизам – ќе ги подобрите своите телесни функции и ќе се ослободите од сите проблеми поврзани со неправилниот метаболизам.


3. Менструални грчеви – ги смирува стомачните мускули и ја ублажува болката. Топлината ја подобрув циркулацијата во вашите капилари и ја ублажува напнатоста на мускулите.
4. Губиток на килограмите – ја зголемува температурата, а со тоа го потикнува метаболизмот. Вашето тело може да согорува повеќе калории, а бубрезите ќе бидаат повеќе од благодарни.
5. Го забавува стареењето – топлата вода ја подобрува природната детоксикација. Кажете ѝ „збогум“ на збрчката кожа!

loading...