Пет работи што треба да ги правите пред првото утринско кафе

Големи се шансите секое утро да се тркалате од кревет директно во кујната за да ја добиете првата шолја топло кафе. Сепак, експертите велат дека би можеле да имате корист од одложувањето на ова утринско задоволство, особено ако овие 5 работи ги правите пред кафето.

Јадете хранлив појадок
Секој организам е различен, но многу луѓе можат да пијат кафе на празен стомак без никакви последици. Меѓутоа, како што истакнува The New York Times, некои луѓе што наутро пијат кафе прво имаат повисоки нивоа на киселост во стомакот и хранопроводот, што може да доведе до рефлукс.
Ненси Мичел, авторка на Assisted Living, вели дека е особено важно ако страдате од воспалителна болест на цревата да појадувате пред кафето. „Воспаленија како гастритис ја прават слузницата на цревата чувствителна на кисела храна“, вели таа за Best Life, додавајќи дека тоа може да предизвика надуеност и непријатност во стомакот.
Џејмс Вокер, клинички физички и медицински советник за Welzo, се согласува. „Јадењето балансиран појадок пред кафето обезбедува основни хранливи материи и енергија, го стабилизира нивото на шеќер во крвта, ја поддржува когнитивната функција и помага да се избегнат потенцијалните дигестивни непријатности што некои поединци може да ги доживеат на празен стомак“, вели тој.

Испијте малку вода
Благодарение на утринското кафе, често забораваме да се хидрираме на други начини. И додека кафето и другите пијалаци со кофеин се вбројуваат во вкупниот внес на течности, водата е најдобриот начин за одржување на високо ниво на хидратација.

„Започнувањето на денот со вода помага да се рехидрира вашето тело по спиењето, да се активира метаболизмот, да се помогне варењето и да се спречи дехидрација предизвикана од диуретичниот ефект на кафето“, вели Вокер. Експертите од клиниката „Мајо“ велат дека мажите треба да пијат 15,5 чаши вода дневно, додека на жените им требаат 11,5 чаши вода дневно за оптимална хидратација.
Движете се
Кофеинот долго време се поврзува со подобрување на атлетските перформанси, но експертите велат дека вежбањето пред вашата дневна шолја кафе, исто така, може да има одредени придобивки.
„Вежбањето пред кафе може да ја зајакне циркулацијата, да го зголеми нивото на енергија, да го подобри расположението и потенцијално да ги подобри ефектите на согорување на мастите со поефикасно користење на сопствените резерви на енергија во телото“, вели Вокер.

читајте пулс24

Сесар Сауса, регистриран диететичар нутриционист на веб-страницата Health Canal, додава дека вежбањето пред пиење кафе може целосно да ја елиминира потребата од пиење кафе.
„Утринската физичка активност го зголемува нивото на енергија и се фокусира во остатокот од денот, така што замената на шолја кафе со физичка активност може да помогне да се намали внесот на кофеин“, вели тој за Best Life.

Измијте ги забите
Дали е подобро да ги миете забите пред или по кафето, долго се дебатира, но многу експерти велат дека најдобро е прво да ги измиете забите, а потоа да почекате најмалку 30 минути пред да ја испиете првата шолја кафе.
„Се препорачува четкање на забите пред да се напиете кафе за да се отстранат наслагите и бактериите, а со тоа се намалува ризикот од дамки на забите поврзани со кафето“, објаснува Вокер. „Краткото чекање по четкањето на забите овозможува заштитните ефекти на пастата да почнат да делуваат“, додава тој.

Размислете за вашите лекови
Ако земате какви било лекови наутро, треба да разговарате со вашиот лекар дали тие можат да делуваат со кафе или кофеин.
Линда Кошаба, сертифициран натуропатски ендокринолог и основач на NES, вели дека ова е особено важно кога станува збор за лекови што се користат за лекување на состојби на тироидната жлезда или дијабетес. „На пример, левотироксин, вообичаен лек за хипотироид, треба да се зема на празен стомак, а потоа треба да почекате 30 минути до еден час пред да јадете или пиете нешто друго освен вода“, напоменува таа.

Важно е да го прашате вашиот лекар за тоа како кофеинот може да влијае на другите аспекти од вашата здравствена рутина. На пример, „ако имате дијабетес или друга состојба која влијае на шеќерот во крвта, важно е наутро да го проверите нивото на шеќер“.
„Кофеинот може да влијае на нивото на шеќер во крвта, а следењето може да помогне во управувањето со потенцијалните ефекти“, објаснува Кошаба.

Пронајдете не на следниве мрежи: