Печени компири со рузмарин и мелена црвена пиперка: Вкусен прилог кој се подготвува многу лесно

Компирите подготвени на португалски начин е совршен гарнир за секое месо.
Потребни состојки:
– 4 компири со средна големина
– путер
– сол и бибер
– рузмарин
– мелена црвена пиперка по желба


Начин на подготовка:
Измијте ги компирите и излупете ја кората, а потоа ставете ги во тенџере со вода или варете ги на пареа додека не омекнат.
Извадете ги и ставете ги во тава за печење. Нежно притиснете ги со дно од чаша, а преку секој компир ставете малку путер. Додајте ја солта, биберот и рузмаринот, а по желба додајте и мелена сушена пиперка.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.