Пивскиот стомак е мит

Loading...

Пивскиот стомак е мит. Не постојат никакви научни докази кои докажуваат дека пиењето пиво води кон зголемување на килограмите, покажува истражувањето на британскиот нутриционист д-р Кетрин О`Саливан.
Пивото – омилен пијалок на милион мажи во светот, всушност до одредена мера е корисно, исто како виното кога се конзумира со мерка, тврди истражувањето.О `Саливан, кој е раководителка на научниот труд, смета дека преминот од секаков вид алкохол на пиво се покажало разумен начин да се започне диета. Посочува и пример – пивото има помалку калории од 100 мл. вино, па дури и од сок од портокал.„За жал, за пивото е изградена претставата дека е висококалорично и доведува до дебелина”, коментира О`Саливан за „Тајмс”.”Воопшто не е фер”, коментира таа.Извештајот „Пивото и калориите – научен преглед” тврди дека пијалокот содржи витамини, влакна, антиоксиданси и минерали, што го намалува ризикот од остеопороза.
МакфаксПивскиот стомак е мит. Не постојат никакви научни докази

loading...
Loading...