Пилешки крилца во соја сос и сос од кари

Loading...

Ако немате идеја што да подготвите, овие вкусно зачинети крилја се вистинскиот избор. Можете да ги послужите со гарнир по ваш избор.
Состојки:
крилја
мелен црвен пипер
брашно + 1 лажица пченкарно брашно
маслиново масло
кари
коријандер
соја сос


Подготовка:
Зачинете ги крилјата добро со сол и посипете ги со мелен црвен пипер. Во садот истурете ги двете брашна и измешајте. Во друг сад, истурете маслиново масло и додадете малку кари, коријандер, соја сос и измешајте сè.
Поминете ги солените крилја низ брашното и маслото со зачини и наредете ги во подмачкана тава. Печете на 220 ° C околу 50 минути.

loading...