Пилешко во бешамел сос

Loading...

Идеја за денешниот ручек.
Потребни состојки:
1 кг пилешко филе
200 г рендан кашкавал
500 мл млеко
Путер
Брашно
200 мл павлака
Начин на подготовка:


Исечете го пилешкото месо на коцки, посолете, додајте малку бибер, кари и сенф и пропржете го.
Во растопен путер додајте брашно, а потоа додајте млеко и мешајте на тивок оган додека се згусне. Потоа тргнетe го од оган, додајте павлака и 100 г рендан кашкавал.
Ставете го пилешкото во тава и прелијте го со бешамел сос. Потоа наросете уште 100 г рендан кашкавал. Може да додадете и лук во прав или магдонос. Печете во рерна на 200 степени околу 20 минути.

loading...