Пилешко во сос од јогурт, сенф и куркума

Loading...

Пилешко во слатко-лут сос од јогурт, сенф и куркума.
Потребни состојки:
400 г пилешко бело месо
200 мл јогурт
1 лажичка лут сенф
Малку сол и бибер
1 лажичка куркума
Магдонос
Коријандер
Начин на подготовка:
Исечете го пилешкото на коцки и пропржете го на грил тава. Додајте јогурт, сенф, сол и бибер, потоа куркума и коријандер, промешајте и динстајте на умерена температура додека да испари течноста.
Пред крајот на динстањето наросете со сечкан магдонос. Ова вкусно јадење може да го послужите со ориз.

loading...
Loading...