Пилешко со зеленчук и пармезан

Потребни состојки:
-пилешко месо
-брокула
-помал карфиол
-4 моркови
-праз
-4 чешни лук
-2 лажички куркума
-сол, бибер
Начин на подготовка:
Испржете го белото пилешко месо исечено на коцки. Кога ќе биде готово, оставете го од страна поклопено со капак.
Исечете ги карфиолот и брокулата на цветови, празот и морковот на кругови, а лукот иситнете го или изгмечете, по желба.
Првин испржете го празот, па додадете го зеленчукот и варете додека не омекне, но не премногу. Лукот додадете го при крај.
Кога ќе омекне зеленчукот, додадете го на прженото месо, а потоа по потреба ставете и малку вода, сол, бибер и куркума. Варете уште малку заедно, а потоа тргнете настрана. Сервирајте го ручекот додека е топол, наросен со пармезан.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.