Пилешко со пармезан

Loading...

Потребни состојки:
4, 5 парчиња пилешко филе
3 чешниња лук
3 лажици масло
1 јајце
1 шолја презла
40 г пармезан
2 лажици сечкан магдонос
1 лажичка оригано
Сол и бибер
Начин на подготовка:
Вклучете ја рерната на 200 степени. Изматете едно јајце и додајте го растопениот путер, изгмечениот лук и сечканиот магдонос. Во друг сад промешајте презла, пармезан, сол, бибер и останатите зачини. Секое парче стек ставете го во лук, а потоа во мешавина од презла и пармезан. Ставете го месото во тавче за печење и прелијте го со остатокот од растопениот путер. Печете околу 30 минути односно додека пилешкото да добие убава боја

loading...