Пилешко со праз – вкусен ручек

Брз и вкусен ручек…
СОСТОЈКИ:
600 гр пилешко месо
1 лажица црвена пипер
50 гр путер
700 гр праз
сол
сув зачин
1 дл кисела павлака Пекабела


НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:
Пилешкото исечкајте го на парчиња. Празот измијте го и исечкајте на кругови. На путер пропржете исечкано месо, посолете и додајте праз, зачин и пипер.
Динстајте, додавајќи малку вода, додека не омекне. На крај додајте кисела павлака. Послужете со компир пире.
Добар апетит!

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.