Пилешко ќофте во сос од сенф

Loading...

Потребни состојки:
Пилешко бело месо
1 кромид
1 чешне лук
Малку презла
Сол, бибер, буковец
За сос
1 шолја млеко
Вода или пилешки бујон
1 лажица брашно
1 лажичка сенф
200 мл павлака за готвење
Кашкавал
Начин на подготовка:
Пропрежете го сечканиот лук, додајте кромид, зачинете и додајте презла. Исечкајте го пилешкото месо, ставете го во сад и додајте ги пропржените состојки и јајцето. Соединете и ако е потребно додајте уште презла.
Во истата тава ратопете го путерот, додајте брашно, промешајте, па сипете млеко и павлака за готвење. Додајте сенф и промешајте, па сипете вода или бујон. Откако ќе зоврие ќофтето и варете уште 7-8 минути. Откако е готово, изрендајте малку кашкавал.

loading...
Loading...