Пилот и копилот се степале поради неверојатна причина, авионот го делеле секунди од удар

Пилот и копилот на авиокомпанијата „Iraqi Airways“ се степале сред лет откако го напуштиле аеродромот во Иран.
Авионот во кој имало 157 патници летал за Ирак од аеродром на североистокот од Иран.
Во еден момент ситуацијата излегла од контрола, па пилотот и копилотот се степале во кабината, по што морало да реагираа обезбедување. Според сведочењата на патници, дошло и до оштетување на кокпитот.


Ирачкиот министер за сообраќај изјавил дека се спроведува истрага за случувањата во авионот, а наводно според првичните сознанија до расправијата дошло поради храна.
-Учесниците во тепачката поради своето однесување нема да избегнат потешки санкции, а можеби вече никогаш нема да летаат, изјавил министерот.
Од 2015 година „Iraqi Airways“ не лета над земјите од Европската Унија бидејќи не ги исполнува сигурносните стандарди.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.