Пинџур со пиперки, домати и пилешко

Loading...

Состојки
2 големи црвени пиперки
2 везени црвени пиперки
2 зелени пиперки
2 големи домати
2 парчиња пилешко месо (стек)
2 големи чешниња лук
сол по потреба
масло по потреба

Подготовка
Црвените пиперки, везените и зелените пиперки исецкајте ги и ставете ги во тава за пржење со малку масло. Овде ставете го и исецканото лукче. Пржите на тивок оган додека да омекнат пиперките.
Потоа, додадете ги излупените и исецканите домати во тавата со пиперките, да повријат околу 10 минути.
На крај додадете го претходно вареното пилешко и исецкано на коцки во тавата. Посолете. Пржите уште 10 мин на тивок оган.
Добар апетит.

loading...