Писториус намерно ја убил девојката?

ужноафриканскиот атлетичар Оскар Писториус, шесткратен параолимписки победник, во петок го чека сослушување во Кривичниот суд во Преторија, поради сомнеж за убиство на својата девојка.Локалната полиција потврди дека неговата 30 годишна девојка, манекенката Рива Стинкамп, е пронајдена мртва во куќата на познатиот атлетичар и дека е погодена во главата, градите и раката..Околностите под кои се случила трагедијата остануваат нејасни. Првичните информации беа дека Писториус ја застрелал девојката заменувајќи ја со провалник, но полицијата ја отфрли таквата теорија.Првичното сослушување би требало да се одржи во четврток, но беше одложено за петок наутро во 9 часот по локално време.Полицискиот службеник Денис Беукес откри дека и претходно имало дојави за „семејно насилство“ во домот на Писториус, а при претресот не биле пронајдени знаци на насилно влегување во куќата. Исто така, од претходно е познато дека Писториус дома држел огнено оружје, меѓу кое и 9-мм пиштол со кој беше усмртена Стинкамп.
Макфаксужноафриканскиот атлетичар Оскар Писториус, шесткратен параолимписки победник, во петок го чека сослушување во К

Пронајдете не на следниве мрежи: