Пита со спанаќ и сирење полна фил

Loading...

Пита со спанаќ и сирење полна фил

Направете вкусна пита со спанаќ од која нема да остане ни парче за кратко време.
СОСТОЈКИ:
300 гр. готови кори за пита
2 јајца
100 мл. млеко
70 мл. јогурт
3 лажици топена маст
70 мл. кисела вода
200 гр. сирење
1 прстофат прашок за пециво
300 гр. обарен спанаќ и сол


ПОДГОТОВКА:
Се матат јајца со млеко, се става маст и јогурт и кисела вода.
Се става сол и 100 грама ронето сирење со прашок за пециво.
Се меша, а спанаќот се обарува во солена вода и се сече ситно потоа.
Се премачкува со масли тепсија и се става на дното кора, се премачкува со 4-5 лажици фил, па се става од останатото сирење и спанаќ.
Се става една кора на странае, а останатите се ставаат во филот и се редат, со сирење и спанаќ на нив.
Горе се става ко

loading...