Пица со ‘тесто’ од карфиол ви помага да изгубите вишок килограми

Имате желба да јадете пица, но обрнувате внимание на внесот на калории и хранливата вредност на храната? Нема проблем! Решението е здрава и вкусна верзија во која наместо тесто користите карфиол
Ако сакате поздрава верзија на пица, угаснете го гладот ​​со вкусен рецепт во кој се користи карфиол наместо обично тесто. На тој начин нема да бидете повредени од здравите навики во исхраната, а ова е многу вкусен и здрав рецепт, пренесува IndianExpress.
Радика Карле ги објави рецептот и упатствата за подготовка на ова јадење на својот Инстаграм профил, па пробајте дали е достојна замена.


Состојки:
1 главица карфиол
1/2 чаша рендана моцарела
1/4 чаша рендан пармезан
1/2 лажиче оригано
сол
1/4 лажиче лук
2 големи јајца
1/4 чаша сос од пица
пиперка, печурки, тиквички и кромид
Постапка:
Загрејте ја рерната на 200 степени. Ставете ја хартијата за печење во плехот за печење. Исечете ја карфиолот и пасирајте кратко во мешалка додека не добиете фина смеса.
Потоа, карфиолот испарете го на кратко, околу пет минути. Покријте со капак и оставете да се излади. Потоа во голема чинија измешајте ладен карфиол со 1/4 шолја моцарела, пармезан, оригано, сол, лук и јајца.
Се шири смесата на хартија за печење, формирајќи круг во форма на пица. Ставете го во рерна 20 минути.
Потоа извадете и премачкајте со сос од пица, додадете го зеленчукот и остатокот од моцарелата и вратете во рерна уште 10 минути.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.