Пијте ракија секој ден, еве и зошто!

Loading...

Како за се друго, па така и за ракијата е многу важно да се конзумира во нормални количини. Да не се претерува. Не само што ракијата е повод за поредовна дружба во кафана со пријателите, туку е и многу корисна за целиот огранизам.
Доколку понежната половина, ве критикива и напаѓа поради тоа што често конзумирате по чашка, две ракија кажете и го ова:
Го намалува стресот – Доколку ја пиете во умерени количина делува на нервниот систем, го опушта и релаксира и мозокот и телото.
Не дебелее – Помалку калорична е од сите газирани сокови, па понекогаш и од некои негазирани. Со испиена една чашка ракија дневно се намалува холестеролот и не дозволува дебелеење.
Го смалува ризикот од мозочни и срцеви заболувања – Одлично делува на спречување на таложење на масни наслаги и холестерол при кардиоваскуларниот систем.
Помага за спречување на настинки – Може да послужи како одличен сируп против кашлање. Ги убива сите бактерии во грлото. Најдобар ефект ќе добиете доколку ја помешате со лимон и топла вода.
Да повториме, ракијата е добра за здравјето само во мали количини!

loading...