Плескавици со лосос и компири

Состојки
1 кг Компири
400 гр Лосос
1 Јајце (изматено)
120 гр Брашно
1/2 главица Кромид
2 лажици Свеж копар
1 1/2 лажица Кари во прав
200 гр Лебни трошки
Масло и сол

Компирите се ставаат во поголем сад со вода да се варат околу 15 мин или додека омекнат.
Во меѓувреме лососот се посолува и се пржи по околу 3 мин од двете страни, а потоа се дроби со вилушка.
Кога компирите ќе се сварат, се оставаат да се изладат а потоа се прави пире.
Во садот со пирето од компири се додава лососот, едно изматено јајце, ситно исецкан кромид, брашно, копар, кари и малку сол.
Се добро се меша и од смесата се прават помали плескавици. Така направените плескавици се валаат во лебни трошки и се пржат во тава со масло.
Се послужуваат со салата од домати краставици.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.