„Плукале” додека цела Македонија плачеше: МВР со постапки за говор на омраза за трагедијата

Loading...

Покренати се пет постапки за говор на омраза по тешката сообраќајка на автопатот Скопје – Тетово, информираат од Министерството за внатрешни работи.


Поднесени се пет пријави за говор на омраза до јавните обвинителства во Скопје, Струмица и Куманово и се работи на откривање на други профили на социјалните мрежи од кои се шират говори на омраза.
Во несреќата загинаа 14, а додека повредени се 37 лица, од кои 7 се во критична состојба.

loading...