ПОБЕДА ВО ПРВИОТ КРУГ: Годинешните претседателски избори во Австрија влегуваат во аналите на политичката историја

АКТУЕЛНИОТ претседател на Австрија Александар ван дер Белен, кој се кандидираше за втор мандат, победи во првиот круг на денешните претседателски избори.

ПОБЕДА ВО ПРВИОТ КРУГ: Годинешните претседателски избори во Австрија влегуваат во аналите на политичката историја.

Според првите прелиминарни резултати, по затворањето на сите избирачки места, по преброени 57,4 отсто од гласовите, Ван дер Белен освоил 54,6 отсто од гласовите.

На второ место е кандидатот на Партијата на слободата на Австрија (ФПО), Валтер Розенкранц, кој освои 18,9 отсто од гласовите.

Независниот кандидат, адвокатот Тасило Валентин, доби 8,5 отсто од гласовите, а на четврто место е лидерот на „Пивската партија“ и најмладиот кандидат Домоник Влазни со 8,1 отсто од гласовите.

На петтото место е поранешниот политичар на десничарската „Алијанса за иднината на Австрија“ (БЗО) Џералд Грос со 5,8 отсто од гласовите.

Лидерот на антиваксерската партија „Луѓе, слобода, основни права“ (МФГ) Михаел Брунер доби 2,3 отсто од гласовите, а последен беше производителот на чевли Хајнрих Стаудингер.

Овој резултат нема многу да се промени дури и откако ќе се пребројат гласовите по пошта, а околу 950.000 Австријци побарале поштенски ливчиња.

Овогодинешните претседателски избори ќе влезат во аналите на политичката историја како глас за претседател со најголем број кандидати од воведувањето на директен избор на шеф на државата.

Предизборната кампања на противниците на Ван дер Белен ја одбележаа остри критики на сметка на австриската влада на канцеларот Карл Немер и најавата дека доколку победат на изборите ќе ја разрешат владата поради лошо управување со кризата, но според Розенкранц. за нарушување на неутралноста со воведување санкции против Русија и поддршка на Украина.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.