Повеќето Германци сега помалку се тушираат – медиуми

Се чини дека повиците за штедење на германската влада имаа ефект, објави во средата германскиот таблоид Билд, повикувајќи се на резултатите од анкетата спроведена од INSA во име на весникот. Истражувањето покажа дека речиси две третини од Германците го намалиле времето под туширање како одговор на повеќекратните владини апели да го сторат тоа.

Повеќето Германци сега помалку се тушираат – медиуми

Според INSA, германски истражувачки институт, 62% од испитаниците рекле дека го намалиле времето на туширање и сега се тушираат поретко отколку пред само неколку недели, додека нешто повеќе од една третина (35%) изјавиле дека нема промена во нивните навики.

Оние во групата со најниски приходи пријавиле позначајна промена во однесувањето од која било друга приходна група, вели Билд. Речиси половина од анкетираните (45%), исто така, изјавиле за INSA дека направиле некои подготовки пред потенцијално тешка зима, како што е купување на итен генератор за струја или планирање да го сторат тоа.

Речиси сличен дел (44%) рекле дека се подготвени да се приклучат на протестот против високите цени на енергијата, иако 50% рекле дека нема да присуствуваат на таков настан.

Германските власти и медиумите веќе подолго време вршат притисок за намалување на времето за туширање како начин да се намали потрошувачката на енергија. Самиот Билд објави приказна во април во која ги пофали наводните доблести на помалку туширање поради стравувањата од потенцијално руско ембарго за увоз на енергија.

Написот го следеше советот на германскиот министер за економија и вицеканцелар, Роберт Хабек, кој ги повика луѓето да го намалат греењето, посетите во сауна и туширањето за да и помогнат на земјата да ја намали зависноста од руската енергија.

Самиот Хабек изјави за списанието Der Spiegel кон крајот на јуни дека мора уште еднаш „драстично да го намали“ времето што го поминува под туш во обид да се справи со она што тој го опишува како акутна енергетска криза. „Никогаш во животот не сум се туширал пет минути“, рече Хабек во тоа време.

Министерот во минатото предложи други неконвенционални начини за надминување на недостигот на енергија. Во април, тој предложи да се работи од дома за да се избегне возење и да се вози велосипед за да се „изнервира“ рускиот претседател Владимир Путин, кого го обвинува за кризата.

Хабек, исто така, претходно рече дека верува оти Русија постепено го намалува обемот на снабдување со гас за да ги задржи цените високи и да го зголеми притисокот врз германското население. Москва постојано ги негираше ваквите наводи. Русија се здоби со репутација како доверлив снабдувач со енергија, изјави во јуни портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, кој „строго ги исполнува сите свои обврски“.

Претходно во четвртокот, рускиот енергетски гигант Газпром го обнови протокот на гас низ гасоводот Северен тек по период на планирано одржување. Овој потег ги намали цените на бензинот во Европа за повеќе од 6%.

Комисијата на ЕУ, во меѓувреме, ги повика членките на блокот да ја намалат употребата на гас за 15 отсто до следниот март. Итна забрана на рускиот гас или прекин на испораката би била „катастрофална“ за некои индустрии, предупреди Хабек во јуни.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.