Повеќе нема да ви падне на памет да јадете јагоди пред да ги измиете- ова го има во нивните дупчиња

Многумина се радуваат на пролетта поради вкусните овошки кои тогаш созреваат, а предност се дава на слатките, сочни јагоди.
Меѓутоа, дали сте знаеле што се наоѓа во ситните дупчиња кои го прекриваат ова овошје.


Еден експеримент покажал дека на нивната површина главно има крлежи, кои со голо око се невидливи.
За да не ги изедете заедно со овошјето, важно е добро да ги измиете после што ќе бидат подготвени за јадење.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.