Повторно над 100 заразени со КОРОНА вирусот и денеска, 2 мртви

Loading...

Повторно над 100 заразени со КОРОНА вирусот и денеска, 2 мртви

Во последните 24 часа се направени 854 тестирања, а регистрирани се 111 нови случаи на ковид-19.
– Скопје 63
– Куманово 11
– Штип 12
– Тетово 8
– Велес 3
– Охрид 1
– Гостивар 3
– Крива Паланка 1
– Кочани 9
На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две лица, пациентка од Струга на возраст од 53 години и пациент од Прилеп на возраст од 80 години.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 6 оздравени пациенти.
– Прилеп 1
– Тетово 4
– Битола 1
Досега во земјата се направени вкупно 36325 тестирања на ковид -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 103 теста се во рамките на скринингот во градинки преку ЦЈЗ Штип и Кочани, од кои 9 тестови на вработени во градинки во Кочани се позитивни на ковид-19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3025, бројката на оздравени пациенти е 1646, на починати е 153, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1226.
* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...