Повторно сите се заинтересираа за дигиталното злато – БИТКОИНОТ

Повторно сите се заинтересираа за дигиталното злато – БИТКОИНОТ

Последен пат биткоинот достигна вредност од 18.000 долари на 19 декември 2017 година.

Се очекува нов рекорд на цената и пробивање на психолошката граница од 20.000 долари за еден токен.

Некои предвидуваат (СИТИ БАНК во интересн извештај) дека БИТКОИОТ може до крајот на идната година да чини 288.000 долари за токен.

Вредноста на најпопуларната криптовалута – биткоин – на најголемата размена на криптовалути „Бинанс“ во моментов е околу 17.700 долари.

Според CoinMarketCap, кој ја пресметува просечната вредност на повеќе од 20 берзи, на 6,14 часот по средноевропско време, биткунот порасна за 9,78 проценти на 18.223 американски долари, додека најголемата размена на криптовалути, Бинанс, порасна за 9,95 проценти. до 18.328 американски долари.
Последен пат биткоинот достигна вредност од 18.000 долари на 19 декември 2017 година.

Уделот на Биткоин на глобалниот пазар на криптовалути е 66 проценти.

Независниот експерт Мансур Гусејев за Спутник вели дека биткоинот во последно време е во центарот на вниманието на банкарите и менаџерите на хеџ фондови, кои го нарекуваат новото дигитално злато.

„Купувањата на институционални инвеститори ги зголемуваат цените. „Во 2020 година, Биткоин го потврди своето право на место на финансискиот пазар и угледот на вредно средство, а не шпекулативна пирамида“, рече Гусејев.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.