Погача исполнета со сирење од Турција: Мирис кој го разубавува секое утро!

Состојки:
2 лажички шеќер
10 гр сув квасец
200 гр бело брашно
100 гр интегрално брашно
лажичка сол
30 ml масло
1 јајце
200 мл топло млеко
100 гр сирење
100 гр кашкавал
1 жолчка од јајце
Подготовка: Месете го тестото од брашно, додадете топло млеко, сув квасец, сол, масло и едно јајце. Оставете да отстои еден час. Промешајте и оставете уште половина час.
Изрендајте го сирењето, измешајте го кашкавалот. Направете топка од половина сирење. Оформете го тестото во круг со дијаметар од 25 см, додадете топче сирење во средина, притиснете го тестото и повторно формирајте круг.
Премачкајте со жолчка и додадете го преостанатото сирење. Печете на 180 c – 25 минути.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.