Погребот на кралицата е најголемата безбедносна операција

ЛОНДОН – Државниот погреб на Елизабета Втора ќе биде најголемата безбедносна операција што таа некогаш ја презела додека премиерите, претседателите и членовите на кралското семејство се собираат за да и оддадат почит на покојната британска кралица.

Од вторникот вечерта се распоредени околу 1.500 воен персонал, вклучително и британските елитни единици Гурки, падобранци, Кралската поморска полиција, Кралската воена полиција и Кралските воздухопловни сили, додека воен хеликоптер неколку пати ја прелета Вестминстерската опатија.
Погребот на кралицата е најголемата безбедносна операција

Јапонскиот император Нарухито, членовите на кралските семејства и шефовите на држави ширум светот, вклучително и американскиот претседател Џозеф Бајден и францускиот претседател Емануел Макрон, потврдија дека ќе присуствуваат на државниот погреб на кралицата во понеделник во Вестминстерската опатија.

„Можам да потврдам дека ова ќе биде најголемата поединечна полициска операција досега преземена од лондонската полиција. Како единствен настан, ова е поголемо и од Олимписките игри во 2012 година и од платинестиот јубилеен викенд“, рече заменик-помошникот на полицискиот комесар Стјуарт Канди, пренесе Танјуг.

Лондонската полиција добила засилување од силите ширум земјата, а во безбедноста се вклучени и припадници на војската и цивилната одбрана.

Британската контраразузнавачка и безбедносна агенција МИ5 и Националната служба за разузнавање и безбедност работат зад сцената со полицијата за борба против тероризмот за да се осигура безбедноста на јавноста и светските лидери, кои треба да пристигнат во Лондон во наредните денови за да присуствуваат на Погребот на кралицата.

Од вторникот вечерта се распоредени околу 1.500 воен персонал, вклучително и британските елитни единици Гурки, падобранци, Кралската поморска полиција, Кралската воена полиција и Кралските воздухопловни сили, додека воен хеликоптер неколку пати ја прелета Вестминстерската опатија.

Иако некои ги споредуваат овие безбедносни мерки со оние за време на погребите на кралицата Елизабета, мајката кралица и Дијана, принцезата од Велс, погребот на кралицата Елизабета Втора е многу покомплициран настан поради бројот на шефови на држави кои ќе дојдат на британскиот главен град.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.