Подготвено е оружјето против Ковид-19: Вакцинацијата започнува во декември

Американската компанија „Фајзер“ ги испрати првите дози на својата вакцина против коронавирус во САД, каде се очекува вакцинирањето на населението да започне во декември, додека Велика Британија најавува дека програмата за вакцинација за населението може да започне за една недела. Во меѓувреме, Кина веќе во голема мера го „боцка“ своето население, иако нивната вакцина сè уште не е одобрена.
Првите дози на вакцина за коронавирус од американската компанија „Фајзер“ веќе се пренесени од белгискиот град Пурс во САД, а „Јунајтед ерлајнс“ започна минатиот викенд со чартер летови што ќе ја пренесат вакцината Фајзер во земјите што ја купиле.
Американските власти планираат да започнат со вакцинирање на населението во декември, иако датумот на почеток сè уште не е наведен. Како што беше најавено, Центарот за контрола на болести на 1 декември ќе им предложи на надлежните органи да започнат со непосредно вакцинирање на здравствените работници, дури и ако не добијат итно одобрување на вакцината Фајзер. Експертите велат дека пошироката јавност вакцината може да ја очекува дури на пролет.
Британците почнуваат први


Од другата страна на Атлантикот, Велика Британија објави дека болниците во земјата можат да ги примат првите дози на вакцината Фајзер уште на 7 декември, под услов вакцината заеднички развиена од Фајзер и германски Бајонтек да го помине одобрувањето на локалните власти.
Лондон нарача 40 милиони дози на Фајзер и 100 милиони дози вакцина Оксфорд-Астра Зенека, а сега е објавено дека нарачале седум милиони дози вакцина од американската компанија Модерна.
Британците имаат намера прво да ги вакцинираат здравствените работници и корисниците на домовите за стари лица, а потоа луѓето постари од 80 години. Планот е луѓето да се вакцинираат според возраста и најмладите да се вакцинираат на крајот.
Питер Опеншо, професор по експериментална медицина на Империјал колеџот во Лондон, соопшил дека нема да биде „изненаден ако соопштението пристигне во следните две недели, можеби дури и следната недела“.Вакцинацијата ќе биде организирана на 1000 места за вакцинација и 40 до 50 стадиони и конференциски сали, а планот е да се вакцинираат „вечното мнозинство луѓе до Велигден“.
Поради зголемениот број нови инфекции и смртни случаи, во Англија била воведена национална блокада пред четири недели, која истекува во среда и ќе го замени системот на „семафори“ за регионални затворања, што значи дека собирите во затворени простории ќе бидат забранети на повеќето места, како и пабовите и рестораните ќе продолжат да бидат затворени.
Проблеми со вакцините
Вакцината Фајзерсе покажа како 95% ефикасна при тестирање, но има проблем со тоа, бидејќи мора да се чува на температура од околу минус 70 степени. Современата вакцина е исто така ефикасна 95 проценти и исто така мора да се чува на екстремно ниски температури, што е логистички проблем на дистрибуција на дозата.
Вакцината од Оксфорд може да се чува на редовни ниски температури, што ја прави дистрибуцијата поедноставна и според тоа поевтина, но некои научници се сомневаат во нејзината ефикасност по проблемите со волонтерите и очекуваат резултати од новите тестови.


Германија
Германските власти очекуваат дека вакцината „Бајонтек“ ќе биде одобрена во следните две недели и веднаш потоа ќе започне нејзината дистрибуција.
Според локалните медиуми, Германија обезбедила повеќе од 300 милиони дози на вакцина од различни производители, а штом ќе бидат одобрени, властите ќе започнат со програмата за имунизација на населението. Здравствените работници и домовите за стари лица први ќе примат вакцина, која нема да биде задолжителна.
Со зголемувањето на бројот на заразени, германските власти воведоа ограничувања што ќе траат до јануари, иако беше речено дека мерките може да бидат олеснети за Божиќните празници.
Планот за вакцинација во Шпанија
Шпанија, која е силно погодена од пандемијата на коронавирус, планира да ги дистрибуира првите вакцини на корисниците и вработените во старечките домови во јануари. Следува вакцинација на здравствени работници и загрозени категории. Планот е да се вакцинираат околу 2,5 милиони луѓе до јуни.
Шпанија го подели населението во 18 групи во зависност од ризикот и ќе ја дистрибуира вакцината во согласност со таа поделба. Земјата има договори со шест производители – Модерна, Оксфорд, Фајзер, Џонсон и Џонсон, Санофи и Кјурвак, а исто така преговараат и со Новакс.
Шпанските власти очекуваат годинава да добијат 140 милиони вакцини, што е доволно за 80 милиони луѓе, а Шпанија има 47 милиони жители.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.