Поддршката на Бајден падна на најниското ниво одкако е претседател

Рејтингот на претседателот Џо Бајден падна на најниската точка од неговото претседателствување во мај, покажува новата анкета, со продлабочување на песимизмот меѓу членовите на неговата Демократска партија.

Новата анкета покажува дека само 21 отсто од Американците велат дека имаат „голема доверба“ во способноста на Бајден да се справи со ситуацијата во Украина; 39% велат дека имаат одредена доверба, а 39% велат дека речиси и не имаат.

Само 39 отсто од возрасните во САД го одобруваат настапот на Бајден како претседател, според анкетата на Центарот за јавно истражување на Асошиетед прес-НОРЦ, опаѓајќи од веќе негативните оценки еден месец претходно.

Севкупно, само околу 2 од 10 возрасни велат дека САД се движат во вистинската насока или дека економијата е добра, и двете се намалени од околу 3 на 10 еден месец порано. Тие падови беа концентрирани кај демократите, при што само 33 отсто во партијата на претседателот велат дека земјата оди во вистинската насока, што е намалување од 49 отсто во април.

Од особена загриженост за Бајден пред овогодинешните конгресни избори, неговото одобрување меѓу демократите изнесува 73%, што е значителен пад од претходното неговото претседателствување. Во анкетите на AP-NORC спроведени во 2021 година, рејтингот на Бајден кај демократите никогаш не падна под 82%.

„Не знам колку може да стане полошо“, рече Милан Ремзи, 29-годишна средношколска советничка и демократ во Санта Моника, Калифорнија, која со својот сопруг мораше да се пресели во куќата на нејзините родители за да ги подигне нивните деца.

Ремзи смета дека економската нефункционалност ја довела до тоа да не може да си го дозволи местото каде што пораснала не е вина на Бајден. Но, таа е вознемирена дека тој не спроведе амбициозни планови за борба против климатските промени или за поправање на здравствената заштита.

„Тој не исполни ниту едно од ветувањата. Чувствувам дека проверките за стимулирање излегоа и тоа беше последната победа на неговата администрација“, рече Ремзи за Бајден. „Мислам дека е уморен – и не го обвинувам, и јас би бил уморен на негова возраст со кариерата што ја имаше.

Републиканците веќе некое време не се срдечни со Бајден. Помалку од 1 од 10 го одобруваат претседателот или неговото управување со економијата, но тоа не се разликува од минатиот месец.

Гери Торанзо, медицинска сестра и републиканец во Чикаго, го обвинува Бајден дека бил принуден да стиска пари со преземање чекори како побавно возење за да заштеди гас откако цените вртоглаво пораснале за време на неговата администрација.

Генерално, две третини од Американците не го одобруваат начинот на кој Бајден се справува со економијата. Тој рејтинг е главно непроменет во последните неколку месеци, иако е малку покачен од првите два месеци од годината.

Но, има знаци дека незадоволството од Бајден за економијата е продлабочено. Само 18 отсто од Американците велат дека политиката на Бајден направила повеќе за да помогне отколку да и наштети на економијата, што е малку помалку од 24 отсто во март. Педесет и еден процент велат дека направиле повеќе за да повредат отколку да помогнат, додека 30% велат дека не направиле голема разлика во секој случај.

Севкупно, 45% од Американците го одобруваат однесувањето на Бајден за односите на САД со Русија, додека 54% не го одобруваат. Тоа се одржува стабилно секој месец од почетокот на војната во Украина. Седумдесет и три отсто од демократите и 15 отсто од републиканците го одобруваат тоа.

Новата анкета покажува дека само 21 отсто од Американците велат дека имаат „голема доверба“ во способноста на Бајден да се справи со ситуацијата во Украина; 39% велат дека имаат одредена доверба, а 39% велат дека речиси и не имаат.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.