Подобро два хамбургери, наместо еден со помфрит

Калориите што се внесуваат со брзата храна не е нималку добра работа, но нутриционистката Емили Филд советува наместо да ги броиме калориите, да се обрне повеќе внимание на самиот состав на храната што ја јадеме.
Таа навведува дека е важно оброците да бидат урамнотежени и дека храната не треба да се дели на добра и лоша.


-Протеините се гориво за вашите мускули и подолго ќе ве држи сити, додека јаглените хидрати ви даваат енергија, а мастите помагаат во апсорпцијата на витамини и минерали. Избалансиранниот внос на овие три компоненти во храната ќе го намали прејадувањето и ќе имате поголема контрола над чувството на глад, објасни Филд.
Така, според неа, подобро е да се изедат два хамбургера наместо еден хамбургер со помфрит. Имено, компирчињата како замена за „другиот хамбургер“, го удвојува вносот на протеини, а ги намалува мастите и јаглените хидрати.
Таа додаде дека брзата храна и онака е богата масти и јаглени хидрати, а има помалку протеини, па ова ќе помогне во одржувањето на потребното ниво на шеќер во крвта.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.