Пожари беснеат на Крф и Закинтос

Големиот пожар кој вчера избувна во јужниот дел на Крф по неколку часа беше ставен под контрола. Сепак на терен останаа голем број пожарникари поради опасност од повторно разгорување на пожарот, што беше гаснет со авиони. Според регионалниот шеф на противпожарната бригада, огнот се заканува во областа Натура. Во меѓувреме попладнето голем пожар избувна на островот Закинтос. Пожарот избувнал во шумско подрачје меѓу селата Килиоменос и Агалас, во областа на Закинтос, оштетен од големите пожари во последните години.

 

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.