Познатите гласно зборуваат за насилството: Факт е дека забегавме, страшно е ова што се случува

Балканот беше во шок откако српската јутјуберка Уки Ку на својата социјална мрежа објави шокантни фотографии од нејзината сестра која сопругот ја претепа речиси до смрт.

Познатите гласно зборуваат за насилството: Факт е дека забегавме, страшно е ова што се случува

Шокантниот факт е дека речиси една од три жени била жртва на насилство во одреден период од својот живот.

Според податоците со кои располагаат, пријавувањето случаи на насилство врз жени и девојчиња е во пораст, што е добар знак. Зголемениот тренд не укажува на тоа дека жените пријавуваат повеќе, а не дека насилството е во пораст.

Мислата „Нема да ми се случи“, за жал, многупати се покажа како лажна. За огромни проблеми секогаш мислиме дека не сме ни да се случат… се до моментот кога ќе ни тропнат на врата.

Затоа сите заедно треба гласно и смело да зборуваме за овој проблем. Гласно зборуваа и нашите јавни личности. Естрадниот магазин Бекстејџ ја реши токму оваа тема да истражувам, и гласно да зборувам, а со тоа да испратам порака.

Насилството врз жените е прашање на човековите права и општествен проблем. Последиците од насилството врз жените се последиците кои се рефлектираат во пошироката заедница и токму затоа проблемот е значаен за сите нас.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.