Познато е како малиот монструм Коста бил толку прецизен во крвавиот пир – пред да убива направил ВАКВА фотографија

Ученикот во ОУ „Владислав Рибникар“ во Врачар на 3-ти мај во крвав напад уби девет ученици и еден обезбедувач, а тешко рани уште шест ученици и еден наставник по историја.

После 12 дена од повреди почина и уште едно девојче, со што вкупниот број на жртви се искачи на десет.

Момчето-убиец злосторството го извршил пукајќи со оружје што го извадил од сефот на неговиот татко, а како што се дознава, тој пиштол наводно е специјално опремен за да гарантира прецизност.
-Пиштолот со кој е извршен масакрот имал некакви тегови или противтегови за да кога пука нема одвратен удар. Со вака опремено оружје полесно се нишани и погодува целта, вели добро информиран извор.
Според неофицијални информации, станува збор за оружје од чешко производство, односно „збројевка“.
Непосредно пред масакрот, момчето-убиец го фотографирал оружјето што го однел на училиште, а на грозоморната фотографија се гледаат два пиштоли, муниција за нив и четири молотови коктели.

Делото го извршил со еден пиштол, а другиот, како и молотови коктели, биле пронајдени во неговиот ранец веднаш по апсењето. Според она што и го кажал на полицијата, молотовите коктели ги направил за да ги постави и запали на вратата од училиштето, спречувајќи ја полицијата да влезе пред да ги убие сите што планирал.
Да потсетиме, на 3-ти мај убиецот момче упадна во основното училиште „Владислав Рибникар“ и уби лице од обезбедување од вратата, а потоа девојчиња во холот на оваа образовна институција.

читајте пулс24

Својот крвав поход го продолжил во училницата по историја каде што имал час неговиот клас VII/2. Таму пукал во наставничката и учениците, кога на лице место убил петмина и ранил повеќе, а по 12 дена на повредите им подлегнала уште една девојка.
Убил вкупно девет деца и Драган Влаховиќ, обезбедување во училиштето.

Пронајдете не на следниве мрежи: