Полека се затвораат гласачките кутии на изборите во САД. Ова се првите 400.000 гласови

Полека се затвораат гласачките кутии на изборите во САД. Ова се првите 400.000 гласови

Одлучувачки држави се Флорида, Пенсилванија, Мичиген, Висконсин, Северна Каролина и Аризона.

Околу 225.000 гласови за Трамп наспротив 183000 за Бајден. Се разбира сеуште е прерано да се прогнозира конечниот резултат.

САД имаат комплициран изборен модел. За тоа повеќе во текстот подолу:

Трамп или Бајден? Америка денеска бира претседател

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.