ПОЛИТИКО: ЕВРОПА МОЖЕ ДА ОСТАНЕ БЕЗ ФЕЈСБУК И ИНСТАГРАМ

Ирската комисија за заштита на податоците ги информираше своите колеги во Европа дека ќе престане да испраќа кориснички податоци во САД до Мета, сопственикот на Фејсбук.

Работите се менуваат во Европа:

Во 2020 година, Европскиот суд на правдата го поништи договорот меѓу Европската унија и САД за протокот на податоци поради стравувањата од практиките за следење на САД. Мета предупреди на можни последици
ПОЛИТИКО: ЕВРОПА МОЖЕ ДА ОСТАНЕ БЕЗ ФЕЈСБУК И ИНСТАГРАМ

Европските корисници би можеле да останат без Фејсбук и Инстаграм ова лето поради одлуката на ирскиот регулатор да го запре преносот на податоците на европските корисници во САД.

Ирската комисија за заштита на податоците ги информираше своите колеги во Европа дека ќе престане да испраќа кориснички податоци во САД до Мета, сопственикот на Фејсбук.

Нацрт-одлуката на ирскиот регулатор го поништува последниот правен регрес на Мета за пренос на големи делови од податоци во САД, по долгогодишни жестоки судски битки меѓу американскиот технолошки гигант и европските активисти за приватност, пренесува Politico.

Во 2020 година, Европскиот суд на правдата го поништи договорот меѓу Европската унија и САД за протокот на податоци поради стравувањата од практиките за следење на САД. Мета предупреди на можни последици

Во својата пресуда, таа го отежна користењето на друга правна алатка што Мета и многу други американски компании ја користат за пренос на лични податоци во САД, наречена Стандардни договорни клаузули (SCC).

Овонеделната одлука од Ирска значи дека Facebook е принуден да престане да се потпира и на SCC.

Мета честопати предупредуваше дека таквата одлука може да значи затворање на нејзините услуги во Европа, вклучувајќи ги Фејсбук и Инстаграм.

„Доколку не се усвои новата трансатлантска рамка за пренос на податоци и не можеме да продолжиме да се потпираме на SCC или други алтернативни средства за пренос на податоци од Европа во САД, можеби нема да можеме да понудиме голем број од нашите најважни производи и услуги. во Европа, вклучително и Фејсбук и Инстаграм“, предупреди Мета уште во март годинава.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.