Полициска станица во Атина нападната со молотови коктели

Loading...

Непознати напаѓачи ноќта кон неделата ја нападнале полициската станица во близина на Акропол во грчката престолнина Атина, соопшти во неделата полицијата.Околу 20 луѓе врз полициската станица фрлила седум молотови коктели, а потоа исчезнале. Пожарот што избувнал не предизвикал поголеми оштетувања на објектот, но целосно изгореле два мотоцикла паркирани во близината. Нема повредени во инцидентот.На крајот од февруари група од околу 30-ина лица, исто така, доцна во ноќта полициска станица во атинскиот кварт Егзархија, а пламенот го оштети влезот во полициската станица и неколку патролни возила.Квартот Егзархија е популарен меѓу анархистите и таму повремено доаѓа до судири со полицијата, а во Грција, особено во Атина има повеќе групи коишто повремено ги напаѓаат полициските станици.
МакфаксНепознати напаѓачи ноќта кон неделата ја нападнале полициската станица во близина на Акропол во грчката престолн

loading...