ПОЛИЦИЈАТА ГО ОБЈАВИ ВИДЕОТО НА СЕРИСКИОТ УБИЕЦ! Покрената е голема акција, се сомнева дека убива само мажи!

Полициската управа на Стоктон соопшти дека пет неиспровоцирани убиства во изминатите неколку месеци се чини дека се дело на едно лице.

Властите трагаат по лице поврзано со пет убиства, од кои првото се случи на 8 јули. Сите жртви биле мажи и сите биле сами во моментот кога биле убиени, соопшти полицијата.

ПОЛИЦИЈАТА ГО ОБЈАВИ ВИДЕОТО НА СЕРИСКИОТ УБИЕЦ! Покрената е голема акција, се сомнева дека убива само мажи!

Сите убиства се случиле ноќе или во раните утрински часови.

Полицијата објави неколку детали за низата убиства.

Полицијата во Стоктон изјави за ABC News дека сите жртви биле убиени во заседа, ниту една не била ограбена и ниту една не била поврзана со дрога или банди. Полицијата соопшти и дека има физички докази кои ги поврзуваат петте места на злосторството.

Полицијата јавно не идентификуваше ниту една од жртвите, но семејството на последната жртва соопшти дека Лоренцо Лопез е убиен.
„Тој беше само личност која беше овде на погрешно место во погрешно време во погрешни околности“, изјави неговиот брат Џери Лопез за KXTV.

Мајката на втората жртва, Грета Богов, потврди за ABC News дека нејзиниот син Пол Александар Џеј (35) бил убиен на 8 јули 2022 година, во блокот 5600 на Кермит Лејн.

„Тој беше добро момче кое израсна во добар човек со големо срце. Тој секогаш ќе живее во нашите срца. Секогаш беше тука за вас ако ви требаше. Беше син, брат, татко, внук, внук и братучед. Сè уште не можам дека верувам дека нема да се врати. Се надевам дека ова ќе помогне да се фати убиецот“, рече Богувва.

Градот Стоктон соопшти дека нуди награда од 85.000 долари за информации што ќе доведат до апсење на убиецот.

Ден по убиството на Лопез, полицијата во Стоктон на прес-конференција рече дека не се сигурни дали низата убиства е поврзана.
„Сè уште гледаме на тоа од случајна гледна точка, но гледаме некои сличности. Дадовме апсолутно нула докази што нè наведуваат да веруваме дека едно лице дивее во градот Стоктон и убива луѓе“, рече Шефот на полицијата Стенли Мекфејден.

Сепак, тоа се смени два дена подоцна, кога одделот ги состави петте убиства и објави слика од лицето што го сомничат за петте убиства.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.