Полнет сладок компир

Еве идеја за брз и вкусен ручек.
Состојки:
Четири слатки компири со средна големина
Сол и бибер
Цимет, јогурт, путер, кокосово масло


Начин на подготовка:
Загрејте ја рерната на 220 степени. Компирот наредете го во тава обложена со хартија за печење, а претходно избодете ги компирите со вилушка.
Печете 45-50 минути и проверете дали компирот е печен. Со вилушка проверете дали е мек и извадете го од рерна.
Оставете го компирот да се олади, а потоа расечете го со нож по должина.
Посолете ја внатрешноста , ставете малку бибер и додајте го омилениот прелив- јогурт, путер, цимет.

Loading...