ПОЛСКА ДОБИ ПРЕДЛОГ ОД САД ЗА ГРАДЕЊЕ НА НУКЛЕАРНИ ЦЕНТРАЛИ

САД и испратија на Полска предлог да помогне во изградбата на шест нуклеарни реактори во земјата во обид да се намалат емисиите на јаглерод и постепено да се исфрли јагленот, објави во понеделникот полското Министерство за клима.

ПОЛСКА ДОБИ ПРЕДЛОГ ОД САД ЗА ГРАДЕЊЕ НА НУКЛЕАРНИ ЦЕНТРАЛИ

Доставен до полската министерка за клима и животна средина Ана Москва од американскиот амбасадор Марк Бжежински, предлогот сугерираше Вашингтон и Варшава да создадат детална билатерална карта за градежниот проект, кој треба да биде завршен до 2040 година.

„Тоа е повеќе од комерцијална понуда, таа одразува 18 месеци работа и милиони долари потрошени за анализи и проценки“, рече портпаролот на Вестингхаус Електрик Компани, американска фирма која се кандидира да го преземе проектот.

Американскиот секретар за енергетика Џенифер М. Гранхолм го нарече извештајот „голем чекор кон развојот на Полска на силна цивилна нуклеарна индустрија која емитира нула јаглерод и ќе резултира со уште еден европски извор на енергија кој е ослободен од руското влијание“.

„Овој проект има потенцијал да обезбеди полскиот народ да ја добие најбезбедната, најнапредната и сигурна нуклеарна технологија на располагање“, додаде политичарот.

Полската влада очекува партнерот во нејзината нуклеарна програма да преземе 49% од акциите во компанијата и да помогне во управувањето и финансирањето на постројките, откако ќе ја обезбеди технологијата за нив.

Владата во Варшава сега ќе го разгледа предлогот на САД и ќе донесе одлука пред годишните разговори за технолошките прашања оваа есен.

Понудата на Вашингтон доаѓа набргу откако Полска тврдеше дека станала „локомотива на развојот“ за цела Европа, притоа доведувајќи ги во прашање наводните погрешни енергетски политики на Германија, кои се оставени во „урнатини“.

„Политиките на Германија и нанесоа огромна штета на Европа“, рече полскиот премиер Матеуш Моравјецки, опишувајќи го постепеното укинување на јагленот и нуклеарната енергија како „прерано“. Лидерот, исто така, ја критикуваше одлуката на Берлин да дозволи изградба на гасоводите Северен тек 1 и 2, а Берлин го закачи дека станал енергетски зависен од Русија.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.