Полска ќе добие ракети „Патриот“ од Германија

Полскиот министер за одбрана Мариуш Блашчак денеска изјави дека земјата-членка на ЕУ ќе прифати ракети „ Патриот “ од Германија , откако претходно го повика Берлин да ги испрати во Украина .

„ По разговорот со германскиот министер за одбрана, разочаран сум што ја прифатив одлуката да ја прекинам поддршката за Украина “, напиша Блашчак на Твитер.

Распоредувањето на ракетите „ Патриот “ во западна Украина би ја зголемило безбедноста на Полска и Украина. Сега продолжуваме со работните аранжмани во врска со распоредувањето на фрлачите во Полска .

Германија понуди да го распореди напредниот систем „ Патриот “ од САД во Полска по смртоносната експлозија за која се верува дека е од залутана украинска ракета за воздушна одбрана погоди полско село минатиот месец.

Но, полските власти побараа од Берлин, наместо тоа, да го испрати системот во Украина за да му помогне на Киев да се одбрани од руските ракетни баражи што ја погодуваат земјата.

Германија тогаш одговори дека ќе мора да разговара со НАТО за секој предлог за испраќање на системот Патриот во Украина , бидејќи тој е дел од интегрираната одбрана на алијансата.

Шефот на НАТО, Јенс Столтенберг подоцна изјави дека Германија мора сама да одлучи дали сака да ѝ снабди на Украина противракетни системи Патриот .

Сојузниците на НАТО веќе и дадоа на Украина оружје во вредност од милијарди долари за да и помогнат во борбата против руската инвазија, вклучително и напредни системи за противвоздушна одбрана.

Германија му обезбеди на Киев системот Ирис-Т со среден дострел како дел од напорите на Западот да ја зајакне одбраната на Украина од руските напади.

Но, САД и другите сојузници на НАТО се воздржаа од испраќање на системот Патриот со долг дострел во Украина.

Американскиот систем е клучен дел од воздушната одбрана на алијансата на нејзиното источно крило.

Вашингтон веќе распореди ракети „ Патриот “ во Полска , а Германија ги распореди во Словачка.


Пронајдете не на следниве мрежи: