Полскиот министер за надворешни работи потпиша дипломатска нота со која бара репарации од Втората светска војна од Германија

Побарувањата на Полска од Германија, тема што Берлин вели дека е затворена декларација од 1953 година, вкупно до 1,3 трилиони долари.

„Дипломатската нота изразува убедување дека страните треба да преземат итна акција за да обезбедат трајно, сеопфатно, конечно, правно и материјално решавање на последиците од германската агресија и окупација во годините 1939-1945 година“
Полскиот министер за надворешни работи потпиша дипломатска нота со која бара репарации од Втората светска војна од Германија

Полскиот министер за надворешни работи во понеделникот потпиша дипломатска нота со која бара воени репарации од Германија.

Збигњев Рау рече дека нотата ќе биде испратена до германското Министерство за надворешни работи.

„Регулирањето на прашањето за последиците од германската агресија и окупација треба да вклучи плаќање од страна на Германија за компензација за материјална и нематеријална штета предизвикана на полската држава“, рече Рау.

„Дипломатската нота изразува убедување дека страните треба да преземат итна акција за да обезбедат трајно, сеопфатно, конечно, правно и материјално решавање на последиците од германската агресија и окупација во годините 1939-1945 година“, рече Рау.

На септември. 1, 83-годишнината од германската инвазија на Полска, беше објавен парламентарен извештај за полските загуби претрпени како резултат на германската агресија и окупација во 1939-1945 година.

Нејзините пресметки проценуваат дека за време на војната Полска изгубила вкупно 6 трилиони полски злоти (1,3 трилиони долари). Ова ги вклучува човечките загуби – се проценува дека секој што загинал за време на војната треба да биде обештетен со сума од 800.000 злоти (175.000 долари).

Берлин рече дека темата е затворена со декларација од 1953 година, во која Полска се откажа од репарациите од Германија. Во 2004 година владата на Марек Белка го потврди овој став. Меѓутоа, во 2019 година, премиерот Матеуш Моравјецки – кој сè уште е на функцијата – рече дека декларацијата од 1953 година е „договор меѓу Полска и ГДР (Источна Германија)“, што сегашните власти не го признаваат.

„[Репарациите] ќе овозможат полско-германските односи да се засноваат на правда и вистина и ќе доведат до затворање на болните поглавја од минатото и ќе обезбедат понатамошен развој на билатералните односи во духот на добрососедството и пријателска соработка“, рече Рау. во понеделникот во Варшава.

Рау, исто така, рече дека нотата бара Берлин „да обезбеди соодветна соработка во комеморацијата на полските жртви од Втората светска војна и преземање ефективни активности од страна на германските власти за да му ја претстават на сопственото општество вистинска слика за војната и нејзините последици, особено штетата и штетата предизвикана на Полска. и Полјаците“.

Полска сака враќање на средствата и обврските на полските државни банки ограбени од германската држава во 1939-1945 година, земајќи ги предвид активностите на кредитните унии на Рајх, обезбедувајќи целосна рехабилитација на убиените активисти од предвоеното полско малцинство во Германски Рајх, и надоместување на загубите направени од полските организации од дијаспората во Германија.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.