ПОЛСКИОТ ПРАТЕНИК ИМ СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА САД ЗА ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО БАРЕНЦОВОТО МОРЕ КОЈА ГО ОШТЕТИ ГАСОВОДОТ СЕВЕРЕН ТЕК

Ви благодариме САД“, рече поранешниот министер за одбрана и надворешни работи на Полска Радослав Сикорски.

Додека САД, Русија и повеќето европски влади резервирано говорат кој би можел да стои зад експлозијата што го оштети гасоводот Северен тек и ја исклучи Германија од рускиот гас, поранешниот полски министер и пратеник во Европскиот парламент Радослав Сикорски немаше такви дилеми.

„Благодарам САД“, напиша Сикорски на Твитер, покрај фотографијата од масивно истекување гас во водите на Балтичкото Море. И двата цевководи беа оштетени во близина на брегот на данскиот остров Борнхолм, што сега сите го нарекуваат намерен чин.

Сикорски подоцна на полски твитна дека оштетувањето на Северен тек значи дека Русија ќе мора „да разговара со земјите кои ги контролираат гасоводите Братство и Јамал, Украина и Полска“, доколку сака да продолжи да испорачува гас за Европа. „Добра работа“, додаде тој.

Северен тек 1 и Северен тек 2 го загубија притисокот во понеделникот, откако шведските и данските власти подоцна соопштија дека се случиле серија експлозии. Првиот гасовод работеше со намален капацитет по, како што рече Русија, технички тешкотии, додека вториот беше под целосен притисок, но не беше во функција поради одбивањето на Германија да го потврди.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова праша дали твитот на Сикорски претставува „официјална изјава дека станува збор за терористички напад“. Во меѓувреме, заменик-амбасадорот на Русија во ОН, Дмитриј Полјански, му се заблагодари на Сикорски што „кристално јасно стави до знаење кој стои зад оваа терористичка цел на цивилната инфраструктура!

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки не отиде во крајност како Сикорски, туку одлучи инцидентот со „Северен поток“ да го опише како „чин на саботажа, поврзан со следниот чекор во ескалацијата на ситуацијата во Украина“.

Сикорски не е кој било пратеник во Европскиот парламент. Тој е поранешен државјанин на Велика Британија и соработник на бројни истражувачки центри на САД и НАТО, како и поранешен министер за одбрана на Полска (2005-2007) и министер за надворешни работи (2007-2014). Во октомври 2014 година, тој беше фатен како фабрикува тврдење дека рускиот претседател Владимир Путин сака да ја подели Украина со Варшава и беше принуден да поднесе оставка.

Сикорски ја нарече Русија „сериски силувач“ во јануари 2022 година, а во јуни изјави за украинската телевизија дека НАТО има право да му даде на Киев нуклеарно оружје. Тој е во брак со американската експертка Ен Еплбаум, која исто така е отворен непријател на Русија.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.