ПОЛСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ДУДА ОБЕЛОДЕНИ: Разговаравме со САД за распоредувањето нуклеарно оружје во Полска!

Полска е отворена да има нуклеарно оружје и разговаравме за таа идеја со САД, откри претседателот Анджеј Дуда. Шефот на владејачката партија Право и Правда (ПиС), Јарослав Качински, вели дека „целосно ја поддржува“ идејата.

ПОЛСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ДУДА ОБЕЛОДЕНИ: Разговаравме со САД за распоредувањето нуклеарно оружје во Полска!

Во интервју за неделникот Газета Полска, Дуда беше запрашан за идејата за „нуклеарно споделување“, систем на НАТО во кој земјите кои немаат сопствено нуклеарно оружје ги примаат оние од другите што имаат.

„Секогаш постои потенцијална можност за учество во програма за нуклеарна размена“, одговори Дуда.

„Разговаравме со американските лидери дали САД размислуваат за таква можност. Прашањето е отворено“.

Претседателот сепак нагласи „дека тоа нема да биде нуклеарно оружје под контрола на Полска“. Учеството во дистрибуцијата на нуклеарно оружје не подразбира поседување сопствено нуклеарно оружје“.

Откако соговорникот посочил дека другите земји кои сега имаат нуклеарно оружје почнале да споделуваат нуклеарно оружје, Дуда одговори дека иако тоа „мора да се гледа од аспект на далечната иднина, тој цврсто верува дека Полска ќе ја зајакне својата безбедност“.

Тоа мора да биде нашата долгорочна цел“, изјави Дуда.

Како одговор на интервјуто, Качински – кој како претседател на PiS е де факто лидер на Полска – изјави за полското радио дека пристапувањето на Полска во програмата за размена на нуклеарно оружје „би било многу добро“ и дека тој „целосно ја поддржува“.

Качински во март изјави дека „би сака Полска да има нуклеарно оружје“, но призна дека „оваа идеја е нереална“.

Во моментов, единствените три членки на НАТО со сопствено нуклеарно оружје се САД, Обединетото Кралство и Франција. Како дел од програмата за нуклеарна размена, ваквото американско оружје во моментов се наоѓа и во Белгија, Германија, Италија, Холандија и Турција.

По руската инвазија на Украина, Полска се придвижи кон зајакнување на своите воени капацитети, вклучително и зголемување на трошоците за одбрана на 3% од БДП, едно од највисоките нивоа во НАТО. Министерот за одбрана неодамна изјави дека Полска ќе ги има „најмоќните копнени сили во Европа“.

Сојузниците на НАТО, исто така, ја зајакнаа својата посветеност на Полска, вклучително и најавата на Џо Бајден во јуни дека САД ќе воспостават постојана воена база во Полска, нејзина прва досега на источното крило на НАТО.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.