ПОЛСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Ракетите што паднаа на наша територија ги истрелаа украинските воздухопловни сили! Нема потреба да се активира членот 4 од НАТО

Полскиот претседател Анджеј Дуда на прес-конференција во Варшава објави дека постои многу голема веројатност ракетите што паднале на територијата на Полска да се истрелани од воздухопловните сили на Украина, кои ефективно и официјално признале дека руските крстосувачки ракети не паднале. на територијата на таа земја членка на НАТО.

ПОЛСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Ракетите што паднаа на наша територија ги истрелаа украинските воздухопловни сили! Нема потреба да се активира членот 4 од НАТО

„Нема индикации дека станува збор за намерен напад врз Полска. Најверојатно станува збор за ракета С-300 од руско производство. Во моментов немаме докази дека станува збор за проектил истрелан од руска страна“, рече Дуда.

Со тоа практично нема потреба од активирање на членот 4 од Договорот за НАТО.

„Таа мерка можеби не е неопходна“, изјави денеска полскиот премиер Матеуш Моравјецки.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.