Полски платеници убиени од руски ракетен напад

Повеќе од 40 странски платеници, од кои повеќето беа полски државјани, се убиени во ракетен напад во Донбас, соопшти во вторникот руското Министерство за одбрана. Тие се надополнуваат на растечката листа на странски борци кои ги загубија животите борејќи се за Украина.

Полски платеници убиени од руски ракетен напад

Ракети од воздух со висока прецизност погодија привремена точка на распоредување на единиците на украинската Меѓународна легија во близина на Константиновка во Доњецката Народна Република (ДПР) и „уништија над 40 странски платеници, повеќето Полјаци“, се вели во соопштението на Министерството.

Минатата недела Русија соопшти дека нејзините вооружени сили убиле до 250 платеници во истата населба, уништувајќи голем број воени возила.

Руската војска изврши и воздушен напад врз позициите на 72-та механизирана бригада на украинската армија во селото Заицево на ДПР, при што беа извадени повеќе од 70 „националисти“ и едно складиште за муниција.

Министерството за одбрана објави дека со високи прецизни напади во близина на градот Николаев во јужна Украина бил уништен еден артилериски баталјон на 59-та украинска моторизирана пешадиска бригада. Бригадата претрпе загуби од повеќе од 70 отсто од нејзиниот персонал и воена опрема, според брифингот на Министерството.

Меѓународната воена единица на Киев беше создадена кон крајот на февруари на барање на претседателот Владимир Зеленски и официјално е позната како Меѓународна легија за територијална одбрана на Украина.

Според податоците на руското Министерство за одбрана, до 17 јуни, 6.956 странски државјани од 64 земји пристигнале во Украина за да се борат за земјата од нападот на Русија на 24 февруари. Околу 1.956 од нив се убиени, додека 1.779 ја напуштиле земјата, соопшти тогаш Министерството.

Русија испрати војници во Украина на 24 февруари, наведувајќи го неуспехот на Киев да ги имплементира договорите од Минск, дизајнирани да им дадат специјален статус на регионите Доњецк и Луганск во рамките на украинската држава. Протоколите, со посредство на Германија и Франција, првпат беа потпишани во 2014 година. Поранешниот украински претседател Пјотр Порошенко оттогаш призна дека главната цел на Киев била да го искористи прекинот на огнот за да купи време и да „создаде моќни вооружени сили“.

Во февруари 2022 година, Кремљ ги призна републиките во Донбас како независни држави и побара Украина официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да се приклучи на ниту еден западен воен блок. Киев инсистира дека руската офанзива била целосно неиспровоцирана.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.