Понекогаш дома запалете ловоров лист – еве зошто!

Loading...

Понекогаш дома запалете ловоров лист – еве зошто!

Никогаш не ја потценувајте моќта на различните ароми кои ја имаат врз вашиот организам.

Па така, необичниот мирис на ловорот има неверојатно смирувачко дејство врз сите нас. Иако често се користи во кујната како зачин на многу варива, тој има и многу други корисни намени.

Уште многу одамна старите Грци ги препознале лековитите својства на ловорот и го користеле во медицината.

Ловорот се одликува со силни противвоспалителни и смирувачки својства. Тоа овозможува меѓу другото, борба против епилепсија, но и ослободување на дишните патишта.

Ако имате висок крвен притисок, несоница или сте под стрес, ловорот може да помогне! Исто така, им се препорачува на сите оние кои сакаат да го контролираат холестеролот.

За да ги искористите сите негови предности, можете да го консумирате во јадења, варејќи го во зовриена вода или внимателно да го запалите во некој сад.

По неколку минути, чадот постепено ќе се рашири низ просторијата, а вие веднаш ќе забележите дека сте многу поопуштени и расположени. Обратете внимание сепак да не се опуштите до толку па да заборавите да го изгасите огнот.

Не се двоумете, купете ловоров лист кој ќе се погрижи за вашето расположение.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...