Попладне очекувајте обилни врнежи дожд и засилен ветер

Loading...

Времето во Република Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Пообилни врнежи ќе има доцна попладне и во текот на ноќта кон петок (локално над 30л/м2) кога на места ќе биде и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер кој кон крајот на денот ќе се промени во северен.


Утринската температура ќе се движи од осум до 16, а дневната од 21 до 28 степени.
Во Скопје, променливо облачно, кон крајот на денот и во текот на ноќта со врнежи од дожд и услови за појава на грмежи. Утринската температура ќе се спушти до 13, а дневната ќе се искачи до 26 степени.
Во петок ќе дува засилен северен ветер кој ќе предизвика значително опаѓање на температурата. За време на викендот времето ќе биде променливо облачно и посвежо, а локален дожд се очекува во ноќта сабота кон недела.

loading...