Популарната водителка загина управувајќи електричен тротинет

Британската водителка, Емили Хертриџ (35) загина во Лондон откако во нејзе директно удри камион додека управувала електричен тротинет, а се се случи во близина не нејзиниот дом, да доста прометен кружен тек.

Брзата помош пристигнала веднаш, но за жал познатата водителка загина на лице место.
Се верува дека е ова прв случај каде што управувач на електричен тротинет учествува со сообраќајка со смрти последици.

Инаку, електричните тротинети доста популарно превозно средство во градовите ширум светот, па така и кај нас во Македонија, кои што не се регулирани со закон.
Корисниците на електрични тротинети, кај нас можете често да ги забележите по тротоарите, на обележани патеки за велосипеди, како и на самите улици во сообраќајот. А во Европа овие тротинети одамна се озаконети.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.