ПОРАДИ гранатирањето на електроцентралата СЕ ЗАКАНУВА НУКЛЕАРНА КАТАСТРОФА: Рускиот министер за одбрана ја обвини Украина за НУКЛЕАРЕН ТЕРОРИЗАМ

РУСКИОТ министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска ја обвини Украина дека продолжува да ја гранатира нуклеарната централа Запорожје и на тој начин создава закана од можна нуклеарна катастрофа. Шојгу нагласи дека руските сили ги преземаат „сите мерки“ за да ја осигураат безбедноста на најголемата нуклеарна централа во Европа, односно адекватно да се справат со „нуклеарниот тероризам“ од Киев, пренесува Ројтерс.

Украина ги негира обвинувањата дека го гранатирала објектот, кој е под контрола на руските сили уште од првите денови на војната, и тврди дека Русите всушност ја гранатираат нуклеарната централа. „Нашите единици ги преземаат сите мерки за да ја осигураат безбедноста на североисточниот дел на Запорожје“, им рекол Шојгу на воените команданти на конференциска повик, чиј скратен транскрипт го објави руското Министерство за одбрана.

Запорожје

„За возврат, режимот во Киев се обидува да создаде впечаток на закана од нуклеарна катастрофа со тоа што ќе продолжи намерно да ја гранатира локацијата“, додаде тој. Рускиот министер за одбрана тврди дека Украина во изминатите две недели истрелала 33 гранати од голем калибар врз електраната. Во него се наведува дека повеќето гранати биле пресретнати од руските сили за воздушна одбрана, иако некои гранати погодиле објекти кои обезбедуваат безбедно функционирање на електраната.

„Ги класифицираме овие напади на украинските војници како нуклеарен тероризам“, нагласи Шојгу. Москва и Киев постојано се обвинуваат за напади врз објектот. Киев исто така ја обвини Москва дека ја користи нуклеарната централа како складиште за оружје, пишува Ројтерс.

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) се залага за создавање безбедна зона околу централата за да се избегне нуклеарна катастрофа како онаа во Чернобил. Заменик-министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Рјабков денеска потврди дека постои „позитивна динамика“ во разговорите со МААЕ за оваа идеја, пренесе ТАСС.


Пронајдете не на следниве мрежи: