ПОРАДИ ОВИЕ УТРИНСКИ НАВИКИ СЕ ДЕБЕЛЕЕТЕ! Обидете се да ги избегнете!

Loading...

Научниците докажаа дека постои јасна врска помеѓу нашите утрински навики и ризикот да предизвикаме нерамнотежа во телото, што предизвикува зголемување на телесната тежина.
Треба да ги отстраните овие работи од утринската рутина!
1. Не појадувате
Времето кога јадете е многу поважно од она што го јадете. Научниците докажаа дека обилниот појадок и лесната вечера се многу поефикасни кога станува збор за одржување на тежината, а не диета базирана на често и лесно грицкање.
Тоа е затоа што стапката на метаболизмот варира во различни делови од денот. Главниот заклучок до кој дојдоа научниците беше дека никогаш не треба да јадете калоричен појадок. Вашиот ручек треба да биде со средна големина, а вечерата треба да биде лесна.
2. Не шетате кога е сончево
Сончевата светлина буквално согорува маснотии. Барем, маснотии од белото ткиво. Научниците спроведоа експеримент и докажаа дека липидите се намалуваат во големина кога се изложени на сончева светлина.
Ова откритие делумно објаснува зошто луѓето се дебелеат во текот на зимата кога има недостаток на сончева светлина. Само имајте на ум дека поминувањето премногу време на сонце не е добра идеја и секогаш бидете сигурни дека имате нанесено крем за сончање.


3. Заборавате да испиете чаша вода откако ќе станете
Телото на возрасно лице се состои од 55 до 60% вода, така што пиењето чаша вода по будењето е многу добра идеја. Водата го забрзува метаболизмот, со што се намалува ризикот од добивање маснотии. Исто така, му помага на телото да се ослободи од токсините.
4. Не вежбате
Покрај очигледните придобивки од согорување калории и забрзување на метаболизмот, утринските вежби можат да ви помогнат да го намалите апетитот! За време на еден експеримент, истражувачите откриле дека луѓето кои биле навикнати да вежбаат пред појадокот јаделе помалку храна во текот на денот.
5. Вкусната храна ја оставате за ручек или вечера
Ако не можете да им одолеете на палачинките, изедете ги во првиот дел од денот. Тортата што ја јадете наутро ќе ви додаде помалку сантиметри на половината отколку ако ја јадете навечер.

loading...
Loading...