ПОРАНЕШЕН РЕПРЕЗЕНТАТИВЕЦ ПРОНАЈДЕН ДРОГИРАН ВО ХОТЕЛ: Потрагата траела цела ноќ, бил дезориентиран! 

Поранешниот холандски репрезентативец Дарил Јанмат (34) е на рехабилитација во Јужна Африка откако беше откриено дека има сериозни проблеми со алкохолот и дрогата.

Неодамна, Јанмат беше претресен цела ноќ откако беше пријавен за исчезнат во холандскиот град Шевенинген. Го нашле во зори во хотел од другата страна на градот. Бил под дејство на дрога и алкохол, дезориентиран, влажен и збунет.

После тоа, тој е испратен на лекување во Јужна Африка, каде што познати Холанѓани со слични проблеми често одат на рехабилитација.

Јанмат ја заврши кариерата во пролетта 2022 година во Хаг и стана технички директор на клубот, но на таа позиција не остана долго.

Во својата кариера настапуваше за Херенвен, Феенорд, Њукасл и Ватфорд. За холандската репрезентација одигра 34 натпревари и беше дел од тимот кој ја освои бронзата на Светското првенство во Бразил.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.